Blog

درمان درد آرنج چیست؟

by جراحی آرنج in فروردین 18, 1397

درمان درد آرنج چیست؟

درمان سورش آرنج دست. درمان درد آرنج دست .6 راه درمان خانگی درد آرنج .اگر به دنبال راه های درمان آرنج دستتان هستید یا اینکه به دنبال دلیل صاف نشدن آرنج بعد عمل جراحی چیست ؟هستید میتوانید به مطلبی که در سایت جراحی آرنج  به انتشار رسانیده ایم مراجعه نمایید

 

آرنج چگونه طراحی شده است و عملکرد آن چیست؟

آرنج مفصلی است که در آن سه استخوان طولانی در بخش متوسط ​​بازو مشاهده می شود. استخوان بازو (humerus) با استخوان داخلی استخوان ران (اولنا) و استخوان بیرونی ساعد (شعاع) به شکل یک مفصل لگن مونتاژ می شود. شعاع و النای نیز در آرنج متصل میشوند تا چرخش ساعد را امکان پذیر سازد. آرنج که دست را مانند یک لوله (جلو و عقب) و چرخش (چرخاندن به داخل و خارج) حرکت میدهد. عضله دو طرفه عضله اصلی است که لولای آرنج را خم می کند. عضله سه گانه عضله اصلی است که لولای آرنج را گسترش می دهد.

استخوان بیرونی آرنج به عنوان epicondyle جانبی همراه است و بخشی از استخوان است که به این ناحیه متصل می شوند که می توانند آسیب ببینند، باعث التهاب میشوند (اپیکوندیلیت جانبی یا “آرنج تنیس”). قسمت داخلی آرنج یک بخش برجسته استخوان است که به نام epicondyle medial شناخته می شود. تاندون های اضافی از عضلات در اینجا ضمیمه می شوند و می توانند زخمی شوند، و باعث اپیکندیلیت میانی، “آرنج گلف باز” می شود.

یک کیسه پر شده با مایع (بوراسا)، که به منظور کاهش اصطکاک، به نوک آرنج (olecranon bursa) بستگی دارد. آرنج می تواند تحت تأثیر التهاب تاندون ها یا بوراس ها (چندگانه برای بورا) یا شرایطی است که بر استخوان ها و مفاصل تاثیر می گذارد، مانند شکستگی، آرتریت یا تحریک عصبی. درد مشترک در آرنج می تواند به علت آسیب یا بیماری مربوط به هر یک از این ساختارها باشد

Epicondylitis جانبی (آرنج تنیس):

درمان درد آرنج چیست؟

درمان درد آرنج چیست؟

Epicondyle جانبی خارج از قسمت استخوان بخش آرنج است که تاندون های بزرگ به آرنج از عضلات ساعد متصل می شوند. این تاندون ها می توانند به خصوص با حرکات تکراری ساعد، مانند استفاده از یک پیچ گوشتی،  شستشو یا ضربه زدن به عقب در بازی تنیس آسیب ببیننند.

آرنج تنیس منجر به التهاب تاندون ها، باعث درد در خارج از آرنج، گاهی اوقات با گرما و تورم، اما همیشه با حساسیت موضعی است. آرنج طیف وسیعی از حرکات را حفظ می کند، چون جفت داخلی درگیر نیست و درد می تواند تا پایان روز همراه باشد.

تکرار حرکت و یا فعالیت هایی که فشار تاندون را افزایش دهند باعث درد می شوند. این شامل بلند کردن و پرتاب کردن است. استفاده از اشعه ایکس معمولا طبیعی است، اما اگر تاندونیت مزمن رخ داده است، اشعه ایکس می تواند رسوبات کلسیم را در تاندون نشان دهد یا سایر اختلالات غیرقابل پیش بینی در مفصل آرنج را نشان دهد

 

درمان Epicondylitis جانبی ممکن است شامل بسته یخ، استراحت آرنج درگیر و داروهای ضد التهابی است. داروهای ضد التهابی که معمولا مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از آسپیرین و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند Naproxen (Naprosyn)، Diclofenac (Voltaren) و ایبوپروفن (Motrin). استراحت آرنج می تواند کمک کند. کمربند ساده برای آرنج تنیس را می توانید در داروخانه های عمومی و فروشگاه های کالاهای ورزشی پیدا کنید.

تزریق کورتیزون محلی برای درد مکرر داده می شود.  یخ پس از فعالیت می تواند باعث کاهش یا جلوگیری از التهاب مکرر شود در موارد شدید، تعمیرات ارتوپدی جراحی انجام می شود.

Epicondylitis medial (آرنج golfer): آرنج گلف

درمان درد آرنج چیست؟

Epicondylitis  التهابی در نقطه ای است که تاندون های ساعد نسبت به وضوح استخوان آرنج داخلی است. به عنوان مثال، این تاندون می تواند در یک نوسان گلف تحریک شود، اما بسیاری از حرکات تکراری دیگر می توانند تاندون را آسیب برسانند. آرنج گلف باز با درد و حساسیت موضعی بالای آرنج داخلی مشخص می شود. محدوده حرکات آرنج حفظ شده است، زیرا مفصل داخلی آرنج تأثیری ندارد. این فعالیت هایی که نیاز به پیچش یا تنگ شدن تاندون ساعد دارند، می توانند موجب درد شوند و شرایط را بدتر کنند. اشعه ایکس برای اپیکندیلیت معمولا طبیعی است، اما اگر تاندونیت برای مدت زمان طولانی ادامه داشته باشد، ممکن است کلسیفیکس تاندون را نشان دهد.

درمان معمول شامل ترکیبی از بسته یخ، آرنج آرام و داروهایی مانند آسپرین و سایر داروهای ضدالتهاب است. با التهاب شدید، تزریق کورتیکواسترویید محلی (کورتیزون) گاهی اوقات داده می شود. با استفاده از یک بند می تواند از مجروحیت جلوگیری کند. پس از یک برنامه تمرینی توانبخشی تدریجی، بازگشت به فعالیت های معمول، بهتر است پس از استفاده از برنامه های یخ همراه باشد. این به جلوگیری از التهاب مجدد کمک می کند.

 تومورها آرنج

تومورهای استخوان مفصل آرنج نادر هستند. اول سرطان استخوان می تواند رخ دهد. این می تواند بدون درد باشد و یا درد در مفصل آرنج باشد. این معمولا با آزمایش اشعه ایکس قابل تشخیص است. اسکن استخوان پزشکی هسته همچنین می تواند برای تشخیص مفید باشد.

گرفتگی عصب اولنار آرنج

عصب اولنار عصب “استخوان خنده دار” است که بین نوک آرنج و استخوان داخلی داخلی حرکت می کند.  می توان آن را توسط سازه های معمولی یا ساختارهای متورم شده پس از آسيب ديدن «جوش» نمود.

این تکان دادن به عنوان ضرب و شتم اشاره شده است. هنگامی که گرفتگی عصب اولنار رخ می دهد، ممکن است حساسیت و سوزش انگشت کوچک و انگشت دست را احساس کنید. درد در کل سینه، معمولا در قسمت داخلی، ممکن است رخ دهد. مهارت دست را می توان تحت تاثیر قرار داد.

گاهی اوقات، با افزایش درد دست بیخواب میشود. درمان شامل اجتناب از تکرار ضربه و یا فشار به منطقه آرنج و استراحت مفصل آرنج است. گاهی اوقات یخ می تواند کمک کند. در موارد شدید، تغییر جراحی عصب اولنار ضروری است. این عصب اولنار را به موقعیتی می رساند که در آن به طور مداوم توسط سازه های اطراف فشرده نمی شود

شکستگی ها آرنج

استخوان های آرنج می توانند (شکستگی) را به مفصل آرنج یا مجاورت با مفصل آرنج بکشند. به طور معمول، شکستگی آرنج موجب درد شدید در آرنج می شود و تصویربرداری از اشعه ایکس برای تشخیص استفاده می شود. شکستگی به طور کلی نیازمند بی حرکت سازی می باشد و می تواند نیاز به جراحی ارتوپدی داشته باشد که شامل پیوند دادن یا باز کردن روش های مشترک است.

پیچ خوردن آرنج

 

کشش  یا پاره شدن  یک رباط است. یک یا چند رباط را می توان در طول اسپری زخمی کرد. این ممکن است زمای رخ دهد که آرنج مچاله شده و یا به سادگی مسدود شده، مانند برخورد “stiffarm”. شدت آسیب بستگی به میزان آسیب به یک رباط واحد (اینکه آیا پارگی جزئی یا کامل است) و تعداد لگن های مربوط به آن بستگی دارد. درمان شامل استراحت، یخ، بی حرکت کردن، فشرده سازی و داروهای ضد التهابی است

 

آرتریت آرنج

التهاب مفصل آرنج (آرتریت) می تواند به علت بسیاری از انواع سیستمیک آرتریت، از جمله آرتریت روماتوئید، استئوآرتریت، آرتروز نقرسی، آرتریت روماتوئید، اسپوندیلیت انکیلوز، و آرتریت واکنشی (که قبلا به نام بیماری ریتر نامیده می شود) رخ می دهد. به طور کلی، آنها با علائم التهاب مفصلی آرنج، از جمله گرما، تورم، درد، حساسیت به لمس، و کاهش میزان حرکت همراه هستند. محدوده حرکت آرنج با آرتریت آرنج کاهش می یابد، زیرا مفصلی متورم دامنه حرکت را مختل می کند.

سلولیت آرنج

التهاب پوست مربوط به عفونت (سلولیت) معمولا به علت سایش ناشی از پوست رخ می دهد. هنگامی که سایشی یا زخم های سوراخ رخ می دهد، باکتری ها روی سطح پوست میتوانند به لایه های عمیق تر پوست نفوذ کنند. این باعث پوست ملتهب شده توسط قرمزی، گرما و تورم می شود.

شایع ترین باکتری هایی که باعث سلولیت می شوند شامل استافیلوکوک و استرپتوکوک می باشند. بیماران می توانند تب کم درجه همراهی داشته باشند. سلولیت به طور کلی نیاز به درمان آنتی بیوتیکی دارد، به صورت خوراکی یا داخل وریدی. برنامه حرارتی می تواند در فرایند درمان کمک کند. سلولیت می تواند به عفونت olecranon bursa منجر شود، به همین دلیل واسطه اوکلرانون بوجود می آید.

مفصل آرنج عفونی (آرتروز سپتیک)

عفونت مفصل آرنج با باکتری (آرتریت سپتیک) غیر معمول است. این اغلب در بیماران مبتلا به سیستم ایمنی سرکوب شده یا دیابت دیده می شود، افرادی که از داروهای کورتیزون استفاده می کنند یا افرادی که از مواد مخدر استفاده می کنند. شایع ترین باکتری هایی که باعث عفونت مفصل آرنج می شوند، استافیلوکوک ها و استرپتوکوک ها هستند. آرتریت دئاتیک آرنج نیاز به درمان آنتی بیوتیک و اغلب زهکشی جراحی دارد. با گرما، تورم، قرمزی و درد، با محدودیت حرکتی مفصل آرنج مشخص می شود. آرتروز وابسته به سپتیک اغلب با تب، عرق و لرز همراه است.

تومورهای استئوآرتریت آرنج

تومورهای استئوخونریت یک بیماری غیر معمول غضروف در مفصل است که بدین ترتیب غضروف به طور موثر از استخوان خارج می شود. این می تواند منجر به قفل شدن، درد و از دست دادن دامنه حرکت آرنج شود. اختلالات استئوسونریت با تشخیص اسکن MRI یا کنتراست تصویربرداری سی تی اسکن از مفصل آرنج درگیر است. این به طور کلی توسط تعمیرات آرتروسکوپی جراحی و حذف غضروف بیمار درمان می شود.

 

درد های آرنج چگونه درمان می شوند؟

درمان بستگی به اختلال آرنج و علائم شما دارد. بیشتر اختلالات آرنج نیاز به درمان محافظه کارانه دارند. اگر علائم شما بهبود نیافته باشد، جراحی آخرین اقدام است.

گزینه های درمان آرنج عبارتند از:

یخ
باقی مانده
داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)
درمان فیزیوتراپی
بند یا بی حرکتی
تزریق استروئید
پد آرنج

 

تشخیص درد آرنج 

درد آرنج معمولا  به سادگی تشخیص داده می شود با بررسی تاریخ و معاینه فیزیکی. بیشتر علل درد آرنج نیازی به آزمایش بیشتر ندارند. همانطور که در بالا توضیح داده شد، برای برخی از بیماری ها، آزمایش های بیشتری می توانند شامل آزمایش اشعه ایکس، اسکن MRI، آزمایش آرتروگرام و آسپیراسیون مایع از منطقه آرنج باشد.

درمان درد آرنج بستگی به علت دقیق درد دارد. درمان التهاب ساده می تواند شامل بی تحرکی، داروهای ضد التهابی  باشد. درمان شکستگی جراحی است. درمان برای عفونت شامل زهکشی و آنتی بیوتیک ها است.

 

آیا درد آرنج می تواند مانع حرکت و کار شود؟

تا جایی که صدمات می تواند اجتناب شود، اغلب علل درد آرنج می توانند مانع شوند.

علائم عبارتند از:

درد
مشکل خم شدن آرنج
یک احساس قفل در آرنج
صدای گریت در طول حرکت
ورم

معمولا با دارو و فیزیوتراپی درمان می شود. جراحی گزینه ای در موارد شدیدتر است

جابجایی یا شکستن آرنج

آسیب به آرنج، مانند سقوط بر روی یک بازو یا آرنج  میتواند باعث تخریب یا شکستگی شود. هنگامی که یک استخوان از موقعیت معمول خود حرکت می کند و هنگامی که یک استخوان شکسته شکستگی اتفاق می افتد.

علائم جابجایی یا شکستن آرنج عبارتند از:

تغییرات بصری به آرنج، مانند تورم و تغییر رنگ
ناتوانی در حرکت مفصل
درد

یک پزشک می تواند استخوان رانده شده را به محل برساند. آنها آرنج دچار  شکستگی را از یک شکاف باز می کنند و برای درد و تورم دارو تجویز می کند. فیزیوتراپی کمک می کند تا محدوده حرکت پس از شکست دوباره بازیابی شود.

مشکلات مربوط به رباط ممکن است در هر یک از رباط ها و مفصل آرنج رخ دهد. تنگی لگامنت ممکن است در اثر آسیب یا استرس تکراری باشد. رباط ممکن است کشیده یا  پاره شده یا کاملا پاره شود.

درمان درد آرنج چیست؟

درمان درد آرنج چیست؟

علائم شکستن آرنج عبارتند از:

درد
بی ثباتی در حرکت
ورم
مشکلات با محدوده حرکت

درمان درد آرنج ممکن است شامل موارد زیر باشد:

روشهای تسکین درد

درمان فیزیوتراپی

آتل زدن

چطور از اختلالات آرنج جلوگیری کنیم ؟

بیشتر اختلالات آرنج ناشی از کشش بیش از حد و آسیب است. شما می توانید از آنها جلوگیری کنید:

اصلاح تکنیک های ورزشی نامناسب با استفاده از یک اندازه مناسب در تجهیزات ورزشی

با استفاده از تنش مناسب بر روی racet
گرم کردن و کشیدن به درستی
استفاده از پد آرنج

همچنین مهم است که از انجام کارها و  تمریناتی که می تواند باعث تقویت عضلات اطراف مفصل آرنج شما شود استفاده کنید

تومورهای استئوآرتریت همچنین بیماری Panner نامیده می شود، این حالت زمانی رخ می دهد که قطعات کوچک غضروف و استخوان در مفصل آرنج از بین بروند. این اغلب نتیجه آسیب ورزشی به آرنج است و اغلب در مردان جوان دیده می شود درد و حساسیت در خارج از آرنج، مشکل گسترش بازو که شخص می تواند احساس کند. شما می توانید این آسیب را با حرکت دادن مفصل آرنج و رفتن به فیزیوتراپی درمان کنید.

پزشک شما می تواند اختلالات موضعی را تشخیص دهد به وسیله:

معاینه فیزیکی و تاریخ پزشکی
اشعه ایکس
سی تی اسکن
اسکن ام آر آی
الکترومیوگرافی (EMG)
بیوپسی مایع بوراسا

 

منبع:جراحی آرنج

 

Leave a Reply